Kilpailu- ja koetuloksia kaudelta 2012−2013
Jongununverran retroajot, Lieksa 26.1.2013 / Carelian Eastpoint & SHS

                        Kierros 1   Kierros 2   Yhteensä    REK-tulos
                        39 km       69 km       108 km	
1   Ronny Wingren       02:05:13    04:20:03    06:25:16	
2   Daniel Schwarz      02:14:54    04:28:38    06:43:32	
3   Karoliina Ruippo    02:06:48    04:39:52    06:46:40    REK1
4   Alexander Schwarz   02:15:03    04:37:42    06:52:45	
5   Ossi Kaltti         02:20:42    04:56:17    07:16:59	
6   Petri Paavonpoika   02:25:06    05:04:42    07:29:48	
7   Jaakko Raunio       02:22:14    05:10:57    07:33:11    REK2
8   Krista Kanerva      02:38:17    05:23:29    08:01:46    REK2
9   Tinja Myllykangas   02:25:22    05:37:07    08:02:29	
10  Kati Sironen        02:28:28    06:07:41    08:36:09	
11  Heikki Turunen      02:29:15    06:24:23    08:53:38	
12  Markku Santanen     02:43:23    06:22:30    09:05:53	
13  Kimmo Haapanen      02:54:53    06:36:13    09:31:06	
14  Valtteri Turkka     03:00:15    07:31:47    10:32:02	
15  Mikko Vähä          03:13:59    07:21:29    10:35:28    REK1
16  Pia Isomursu        03:41:54    07:55:06    11:37:00	
17  Sara Finell         03:41:58    07:55:14    11:37:12	
18  Tuomo Aaltonen      03:57:16    08:10:47    12:08:03    REK2
19  Mika Hamari         03:35:38    08:33:33    12:09:11    REK2
20  Tero Nikmo          04:26:10    10:19:00    14:45:10    REK3
    Panu Korva          04:09:35    DNF         DNF         REK-
    Kaarlo Väänänen     04:09:38    DNF         DNF         REK-
    Sandro Schwander    02:28:59    DNS         DNF	

Ruuhirod, Seljes 2.−3.2.2013 / LAREK & SHS

Ruuhikierros 1 x 20 km, 4 koiran luokka
				
1   Jaakko Raunio   01:09:36				
2   Maria Lindholm  01:31:19				

Ruuhirod, 8 koiran luokka

                        1.kierros   2.kierros   3.kierros   4.kierros   Yhteensä
1   Riku Setälä         00:47:11    00:51:07    00:48:19    00:51:06    03:17:43
2   Jari Snåre          00:51:36    00:58:38    00:50:53    00:53:45    03:34:52
3   Jaakko Raunio       00:57:36    01:05:45    00:54:20    00:54:25    03:52:06
4   Jussi Pietikäinen   00:55:35    01:03:10    01:02:30    01:01:17    04:02:32
5   Lionel Clauser      01:00:11    01:07:31    01:06:35    01:02:57    04:17:14
6   Dan Österbacka      01:02:01    01:15:04    01:12:25    01:13:12    04:42:42
    Heikki Auriola      01:06:06    01:34:56    01:31:00    NAS

    
Ruuhirod, 6 koiran luokka

                        1.kierros   2.kierros   3.kierros   4.kierros   Yhteensä
1   Pia Alpua           00:52:37    00:59:35    00:53:08    00:51:29    03:36:49
2   Leena Snåre         00:52:45    01:08:45    00:57:45    00:59:27    03:58:42
3   Sanna Korkiakoski   00:55:55    01:03:43    01:00:11    01:01:19    04:01:08
4   Mira Pietikäinen    00:58:35    01:06:00    01:07:52    01:05:29    04:17:56
5   Vuokko Liimatta     00:59:24    01:08:22    01:06:01    01:06:05    04:19:52
6   Sonja Kujanpää      01:05:16    01:20:59    01:13:51    01:11:02    04:51:08
7   Teemu Vehmasmäki    01:05:13    01:19:26    01:17:53    01:13:30    04:56:02
8   Tiina Maaninen      01:15:55    01:38:29    01:34:29    01:28:09    05:57:02
    Kati Siironen       01:26:09    NAS			

Ruuhirod 4 koiran luokka

                        1.kierros   2.kierros   3.kierros   4.kierros   Yhteensä
1   Sanna Polso         00:52:20    01:01:32    00:57:59    00:58:25    03:50:16
2   Heikki Alpua        01:05:48    01:26:41    01:12:34    01:17:04    05:02:07
3   Kari Koskenniemi    01:39:22    02:00:35    01:48:01    01:48:27    07:16:25
    Antti Mäkiaho       00:55:23    NAS			
    Suvi Lahtinen       01:07:31    NAS			

SPRINT, 4 koiran luokka 2 x 8 km

                        1. päivä    2. päivä    Yht.		
1   Teemu Kaivola       00:14:18    00:13:26    00:27:44		
2   Antti Mäkiaho       00:15:35    00:14:40    00:30:15		
3   Riitta Männikkö     00:19:31    00:16:43    00:36:14		
4   Toni Lintumaa       00:22:03    00:17:53    00:39:56		
5   Tanja Hihnala       00:25:53    00:24:47    00:50:40		
6   Anne Korhonen       00:30:37    00:30:39    01:01:16		
7   Marianne Pisilä     00:29:43    00:31:35    01:01:18		
    Ville Halme         00:17:23    NAS			
    Juha Majaniemi      NAS				
Powerline Sprint & MD 9.2.2013 - 10.2.2013 / SHS

Powerline Sprint & MD   9.2.2013     -  10.2.2013
SM   Sp8 matka 16,8 km
Ajaja                               Lähtönro    Aika        Km/h    Rotu REK    Kierrosajat
1   Lehtomäki Vesa-Pekka    KVKS    18          1:10:20     28,66               0:35:01 | 0:35:19   
2   Heinonen Pasi           L-SVU   17          1:10:57     28,41               0:34:40 | 0:36:17   
3   Laitinen Ari            IKSY    20          1:16:06     26,49               0:37:57 | 0:38:09
4   Bürkland Susanna        L-SVU   21          1:25:44     23,51   SH  REK1    0:41:12 | 0:44:32 SM-REK8-13
5   Männikkö Riitta         SHS     24          1:30:18     22,33   SH  REK1    0:44:47 | 0:45:31   
6   Halme Ville             L-SVU   19          1:32:29     21,80               0:42:32 | 0:49:57   
7   Pajaskoski Mari         SHS     49          1:40:57     19,97   SH  REK2    0:50:47 | 0:50:10   
8   Pulkkinen Heidi 2       SHS     50          1:56:58     17,24   SH  REK0    0:56:59 | 0:59:59   
9   Hamari Mika             ALMA    48          2:02:41     16,43   SH  REK0    1:00:07 | 1:02:34   
10  Nyrhinen Tiina          L-SVU   23          2:23:14     14,07   SH  REK0    1:10:02 | 1:13:12   
    Sironen Kati            SHS     22          NAS

SM  SpU matka 23,3 km
Ajaja                               Lähtönro    Aika        Km/h    Rotu REK    Kierrosajat
1   Mikkonen Teuvo                  29          1:56:25     24,02               0:55:24 | 1:01:01   
2   Snåre Jari                      27          1:58:44     23,55               0:58:03 | 1:00:41   
3   Laitinen Ari            IKSY    25          2:07:20     21,96               1:02:16 | 1:05:04   
4   Aaltonen Erkka          L-SVU   28          2:26:55     19,03   SH          1:10:24 | 1:16:31       
5   Tirkkonen Hannu         L-SVU   30          NIF          0,00   SH          1:14:34 | NIF
    Giewont Bartek                  26          NAS

SM  MD6 45,3 km
Ajaja                               Lähtönro    Aika        Km/h    Rotu REK    Kierrosajat
1   Raunio Jaakko           SHS     36          4:59:31     18,15   SH  REK1    2:28:37 | 2:30:54   SM-REK6-13
2   Pietikäinen Jussi       SHS     34          5:09:42     17,55   SH  REK1    2:33:12 | 2:36:30   
3   Bäckman Mikael          SHS     37          5:50:11     15,52   SH  REK2    2:48:25 | 3:01:46   
4   Koukkari Suvi           SHS     31          6:07:14     14,80   SH  REK3    2:54:33 | 3:12:41   
5   Pulkkinen Heidi         SHS     32          6:15:49     14,46   SH  REK3    3:05:27 | 3:10:22   
6   Santanen Markku         SHS     38          6:16:54     14,42   SH  REK3    3:05:25 | 3:11:29   
7   Räsänen Minna           L-SVU   33          4:11:00     0,00    SH  REK-    4:11:00 | NIF
    Lahtinen Suvi           L-SVU   35          0:00:00     0,00    SH  NAS

Sp4 matka 9,1 km
Ajaja                               Lähtönro    Aika        Km/h    Rotu REK    Kierrosajat
1   Kaivola Teemu           L-SVU   4           0:35:25     30,83               0:17:45 | 0:17:40
2   Hytönen Essi            SiSuVa  1           0:38:42     28,22               0:19:00 | 0:19:42   
3   Mäkiaho Antti           L-SVU   2           0:39:24     27,72   SH  REK1    0:19:41 | 0:19:43   SM-REK4-13
4   Stenman Satumarja       SHS     14          0:47:03     23,21   SH  REK2    0:23:07 | 0:23:56   
5   Kiijärvi Anne           SHS     15          0:47:52     22,81   SH  REK2    0:24:09 | 0:23:43   
6   Koistinen Ellu          SHS     16          0:49:10     22,21               0:24:53 | 0:24:17   
7   Kari Jenni              SHS     5           0:53:03     20,58   SH  REK3    0:26:05 | 0:26:58
8   Parikka Anu             SHS     3           0:53:20     20,48   SH  REK3    0:25:19 | 0:28:01   
9   Iisakka Eino            SHS     12          0:59:36     18,32   SH  REK0    0:28:48 | 0:30:48   
10  Miettinen Mika          SHS     11          0:59:42     18,29   SH  REK0    0:29:50 | 0:29:52   
11  Kytökoski Kari          SHS     9           1:00:14     18,13   SH  REK0    0:30:36 | 0:29:38   
12  Leppänen Anna-Liisa     SHS     6           1:00:32     18,04   SH  REK0    0:28:42 | 0:31:50   
13  Mikkonen Jouko          ALMA    13          1:29:05     12,26   AM          0:41:58 | 0:47:07   
    Tiihonen Hanna          SHS     7           0:00:00      0,00   SH  NAS

JU
Ajaja                               Lähtönro    Aika        Km/h    Rotu REK    Kierrosajat
1   Halme Jade                      40          0:05:31     32,63               0:05:31 
2   Santanen Tuomas         SHS     39          0:06:54     26,09   SH          0:06:54 
Käyttökoe 16.2.2013

SH Kukanoksan Samba                   Rekä joh 1  58p.
SH Coastrunner's Deejay               Rekä joh 0  40p.
SH Indian Tribe Husky's Micmach       Rekä joh 0  40p.
SH Bedarra wicked witch of the west   Rekä yle 1  57p.
SH Adaize                             Rekä yle 1  54p.
SH Apache                             Rekä yle 1  54p.
SH Ivan                               Rekä yle 1  53p.
SH Kefeus black tuff                  Rekä yle 1  53p.
SH Bedarra nothing else matters       Rekä yle 1  53p.
Ohkolan Talvi 16.2.2013 - 17.2.2013 / L-SVU & SHS

SM  Sp6                             
Sij/Ajaja                           Lähtönro    Aika        Km/h    Rotu    REK     Kierrosajat
1   Hytönen Kimmo           SiSuVa  2           0:43:05     31,47                   0:21:25 | 0:21:40 
2   Lehtomäki Vesa-Pekka    KVKS    5           0:44:10     30,70                   0:21:50 | 0:22:20 
3   Kempe Riitta            SiSuVa  6           0:44:45     30,30                   0:21:50 | 0:22:55 
4   Halme Ville             L-SVU   4           0:48:09     28,16                   0:23:36 | 0:24:33 
5   Bürkland Susanna        L-SVU   1           0:50:00     27,12   SH      REK1    0:24:39 | 0:25:21 
6   Alpua Pia               SHS     8           0:51:17     26,44                   0:24:47 | 0:26:30 
7   Aaltonen Erkka          L-SVU   12          0:54:35     24,84   SH      REK1    0:26:42 | 0:27:53 
8   Pajaskoski Mari         SHS     13          0:56:00     24,21   SH      REK2    0:27:23 | 0:28:37 
9   Heinonen Jori           SHS     15          0:58:49     23,05   SH      REK2    0:28:40 | 0:30:09 
10  Bäckman Erja            SHS     10          0:59:27     22,81   SH      REK2    0:28:20 | 0:31:07 
11  Kiijärvi Antti          L-SVU   7           1:01:04     22,21   SH      REK2    0:28:53 | 0:32:11 
12  Venninen Arto           L-SVU   11          1:01:28     22,06   SH      REK2    0:29:43 | 0:31:45 
13  Pulkkinen Heidi         SHS     9           1:03:50     21,24   SH      REK3    0:30:16 | 0:33:34
14  Miettinen Mika          SHS     53          1:06:54     20,27   SH      REK3    0:33:07 | 0:33:47
15  Räsänen Minna           L-SVU   14          1:13:38     18,42   SH      REK0    0:34:34 | 0:39:04 
16  Köcher Kurt             IKSY    3           0:30:47     0,00                    0:30:47 | NAS

SM  Sp4
Sij/Ajaja                           Lähtönro    Aika        Km/h    Rotu    REK     Kierrosajat
1   Kaivola Teemu           L-SVU   17          0:31:57     31,92                   0:15:56 | 0:16:01 
2   Hytönen Kimmo           SiSuVa  21          0:33:40     30,30                   0:16:39 | 0:17:01
3   Mäkiaho Antti           L-SVU   19          0:35:19     28,88   SH      REK1    0:17:40 | 0:17:39 
4   Lehtomäki V-P           KVKS    18          0:36:01     28,32                   0:17:42 | 0:18:19 
5   Polso Sanna             SiSuVa  16          0:37:26     27,25                   0:17:57 | 0:19:29 
6   Bürkland Erkki          L-SVU   25          0:44:49     22,76   SH              0:22:10 | 0:22:39 
7   Parikka Anu             SHS     30          0:45:02     22,65   SH      REK2    0:21:28 | 0:23:34 warning 36.2.2
8   Aho Ari                 SHS     27          0:45:54     22,22   SH      REK2    0:22:08 | 0:23:46 
9   Saarinen Kimmo          L-SVU   23          0:49:19     20,68   SH      REK2    0:24:28 | 0:24:51 
10  Valo Lasse              SHS     28          0:49:24     20,65   SH      REK2    0:23:49 | 0:25:35 
11  Nurmi J-P               L-SVU   31          0:49:59     20,41   SH      REK2    0:24:31 | 0:25:28 
12  Välimäki Teemu          ALMA    33          0:50:36     20,16                   0:24:56 | 0:25:40 
13  Lakstedt Heikki         L-SVU   29          0:50:41     20,12                   0:24:27 | 0:26:14 
14  Tolvi Anttoni           SHS     26          0:52:10     19,55   SH              0:25:13 | 0:26:57 
15  Kirtola Joni            SHS     32          0:52:17     19,51   SH      REK3    0:26:24 | 0:25:53 
16  Lintumaa Toni           SiSuVa  22          0:55:20     18,43                   0:29:11 | 0:26:09
17  Hamari Mika             ALMA    34          1:00:09     16,96   AM      REK1    0:28:36 | 0:31:33 
18  Hongell Sofia           ALMA    37          1:07:41     15,07                   0:30:47 | 0:36:54 
19  Liljakko Jen            SHS     24          1:08:41     14,85   SH      REK0    0:33:51 | 0:34:50 
20  Majalainen Reetta       ALMA    35          1:10:38     14,44   AM      REK2    0:33:36 | 0:37:02 
21  Kurikka Rami            ALMA    38          1:12:48     14,01   AM      REK2    0:34:29 | 0:38:19 
22  Koskenniemi Kari        ALMA    39          1:22:00     12,44   AM      REK3    0:37:30 | 0:44:30 
23  Ampuja Sini             ALMA    36          1:27:26     11,67   AM      REK0    0:41:44 | 0:45:42 
24  Heikkonen Jukka         SiSuVa  20          0:19:04     0,00                    0:19:04 | NAS
    
SM Sp4J
Sij/Ajaja                           Lähtönro    Aika        Km/h    Rotu    REK     Kierrosajat 
1  Köcher Jasmin            IKSY    41          0:42:57     23,75                   0:21:26 | 0:21:31 
2  Mansikkaniemi Jere       L-SVU   43          0:45:57     22,20   SH              0:22:52 | 0:23:05 
3  Kinnari Rene             SHS     44          0:45:59     22,18   SH              0:22:00 | 0:23:59 
4  riman Roosa              SHS     42          0:49:12     20,73   SH              0:23:43 | 0:25:29 
5  Mansikkaniemi Lauri      L-SVU   40          0:57:01     17,89   SH      REK0    0:26:39 | 0:30:22 
 
LASTENLUOKKA
Sij/Ajaja                           Lähtönro    Aika        Km/h    Rotu    REK     Kierrosajat 
1   Hyväri Aaro                     94          0:00:14     25,71                   0:00:14 
2   Hyppönen Oona                   98          0:00:16     22,50                   0:00:16 
3   Aaltonen Akseli                 95          0:00:19     18,95                   0:00:19 
4   Ignatius Miska                  93          0:00:23     15,65                   0:00:23 
5   Lintonen Miro                   96          0:00:24     15,00                   0:00:24 
6   Mansikkaniemi Pauli             91          0:00:28     12,86                   0:00:28
7   Kytölä Siiri                    92          0:00:29     12,41                   0:00:29 
8   Lindfors Maria                  100         0:00:39     9,23                    0:00:39 
9   Isoviita Erkki-Jalmari          99          0:00:43     8,37                    0:00:43 
10  Kreivi Amanda                   97          0:00:46     7,83                    0:00:46 

Sp1
Sij/Ajaja                           Lähtönro    Aika        Km/h    Rotu    REK     Kierrosajat 
1   Ingnatius Vera          TWG     50          0:12:50     21,04                   0:12:50 
2   Tarkiainen Sini                 49          0:14:52     18,16                   0:14:52 
3   Lindström Carolina              48          0:18:34     14,54                   0:18:34 
        
Sp2     
Sij/Ajaja                           Lähtönro    Aika        Km/h    Rotu    REK     Kierrosajat 
1   Mäkiaho Antti           L-SVU   46          0:10:52     24,29   SH              0:10:52 
2   Heikkinen Elina                 47          0:12:17     21,49                   0:12:17 
3   Kaivola Virve           ALMA    45          0:15:42     16,82   AM              0:15:42 
4   Tuomas Rajala           YLE     0           0:18:17     14,44                   0:18:17 
Kilpailukoe, Jämi 13.10.2012 - 14.10.2012 / L-SVU

SM-luokat:                                              
   Sij  Nro Ajaja                        Seura     Kok.aika  Nopeus  Rotu  REK   1.aika    2.aika                                        
DR4
    1   39  Kaivola Teemu                L-SVU     0:14:24   35,00   x           0:07:12 | 0:07:12     
    2   38  Hytönen Kimmo                SiSuVa    0:14:35   34,56   x           0:07:15 | 0:07:20     
    3   40  Heinonen Pasi                L-SVU     0:14:55   33,79   x           0:07:27 | 0:07:28     
    4   37  Heikkonen Jukka              SiSuVa    0:15:21   32,83   x           0:07:34 | 0:07:47     
    5   36  Köcher Kurt                  IKSY      0:17:05   29,50   x           0:08:24 | 0:08:41     
    6   42  Byrkland Erkki               L-SVU     0:17:27   28,88   SH    REK1  0:08:41 | 0:08:46     
    7   46  Tolvi Anttoni                L-SVU     0:17:34   28,69   SH    REK1  0:08:52 | 0:08:42     
    8   47  Nurmi Juha-Pekka             L-SVU     0:19:04   26,43   SH          0:09:20 | 0:09:44     
    9   41  Venninen Arto                L-SVU     0:19:07   26,36   SH    REK2  0:09:40 | 0:09:27     
    10  45  Saarinen Hanne               L-SVU     0:19:28   25,89   SH          0:09:39 | 0:09:49     
    11  43  Parikka Anu                  SHS       0:20:01   25,18   SH    REK2  0:09:50 | 0:10:11     
    12  49  Välimäki Teemu               ALMA      0:21:20   23,62   x           0:10:46 | 0:10:34     
    13  52  Hamari Mika                  ALMA      0:22:14   22,67   AM    REK1  0:10:59 | 0:11:15     
    14  44  Mäkelä Erkki                 Car east  0:22:15   22,65   SH    REK3  0:10:44 | 0:11:31     
    15  48  Lahtinen Suvi                L-SVU     0:23:57   21,04   SH    REK0  0:11:49 | 0:12:08     
    16  53  Nikmo Tero                   ALMA      0:26:26   19,07   AM    REK2  0:12:42 | 0:13:44     
    17  50  Kurikka Rami                 ALMA      0:27:06   18,60   AM    REK2  0:13:53 | 0:13:13     
    18  51  Mikkonen Jouko               ALMA      0:33:09   15,20   AM    REK0  0:16:36 | 0:16:33     
    19  55  Talvio Nyyti                 ALMA      0:53:09   9,48    AM    REK0  0:30:38 | 0:22:31     
        54  Vesterinen Marko             ALMA      NAS       0,00    AM                   
DR6                                                                                       
    1   1   Hytönen Kimmo                SiSuVa    0:22:12   32,43   x           0:11:04 | 0:11:08     
    2   3   Mäkiaho Antti                L-SVU     0:22:33   31,93   SH    REK1  0:11:11 | 0:11:22     
    3   2   Lehtomäki Vesa-Pekka          KVKS     0:22:51   31,51   x           0:11:29 | 0:11:22     
    4   5   Tirkkonen Hannu              SHS       0:27:13   26,45   SH    REK2  0:13:31 | 0:13:42     
    5   4   Lautakatto Jenni             SHS       0:29:37   24,31   SH    REK2  0:14:42 | 0:14:55     
    6   6   Räsänen Minna                L-SVU     0:31:22   22,95   SH    REK3  0:15:37 | 0:15:45     
DR8                                                                                       
    1   20  Lehtomäki Vesa-Pekka         KVKS      0:23:09   31,10   x           0:11:35 | 0:11:34     
    2   21  Setälä Riku                  SHS       0:24:21   29,57   x           0:12:19 | 0:12:02     
    3   26  Beets Valentijn                        0:24:28   29,43   x           0:12:06 | 0:12:22     
    4   22  Byrkland Erkki               L-SVU     0:24:57   28,86   SH    REK1  0:12:24 | 0:12:33     
    5   23  Bäckman Mikael               SHS       0:26:14   27,45   SH    REK1  0:12:55 | 0:13:19     
    6   25  Alpua Piia                   SHS       0:29:15   24,62   x           0:15:03 | 0:14:12     
    7   27  Myllymäki Marko              SHS       0:30:14   23,81   SH    REK2  0:14:29 | 0:15:45     
    8   24  Nyrhinen Tiina               L-SVU     0:33:19   21,61   SH          0:16:21 | 0:16:58     
DS1                                                                                       
    1   80  Immonen Kai                  KVKS      0:15:58   31,57               0:08:00 | 0:07:58     
    1   85  Jurvelin Vesa-Pekka          RPKK      0:15:58   31,57               0:07:58 | 0:08:00     
    3   83  Mansikkasalo-Jurvelin Kati   RPKK      0:16:39   30,27               0:08:19 | 0:08:20     
    4   88  Aaltonen Kari                K-SPKY    0:16:52   29,88               0:08:23 | 0:08:29     
    5   82  Viitahalme Maria             KVKS      0:17:06   29,47               0:08:31 | 0:08:35     
    6   94  Kolari Olli                  KPSH      0:17:08   29,42               0:08:48 | 0:08:20     
    7   110 Tiiperi Marika               RPKK      0:17:11   29,33               0:08:32 | 0:08:39     
    8   81  Nivala Maija                 RPKK      0:17:32   28,75               0:08:44 | 0:08:48     
    9   87  Forsblom Niina               KVKS      0:17:46   28,37               0:08:47 | 0:08:59     
    10  84  Viitahalme Marko             KVKS      0:17:50   28,26               0:08:19 | 0:09:31     
    11  86  Puolakanaho Katariina        OPKY      0:17:58   28,05               0:08:54 | 0:09:04     
    12  96  Mäkinen Tero                 Simpek    0:18:07   27,82               0:08:51 | 0:09:16     
    13  111 Lojamo Teemu                 KVKS      0:19:00   26,53               0:09:41 | 0:09:19     
    14  95  Forsblom Lars                KVKS      0:19:32   25,80               0:09:43 | 0:09:49     
    15  92  Äijälä Eeva                  SHS       0:20:06   25,07               0:10:02 | 0:10:04     
    16  91  Lipponen Sanna               TKK       0:20:14   24,91               0:10:11 | 0:10:03     
    17  90  Mansikkasalo-Leinonen Kirsi  RPKK      0:21:11   23,79               0:10:26 | 0:10:45     
    18  102 Saapunki Reima               ALMA      0:25:18   19,92               0:12:35 | 0:12:43     
    19  100 Huovila Heidi                ALMA      0:28:49   17,49               0:14:37 | 0:14:12     
    20  103 Bruce Kati                   ALMA      0:29:48   16,91               0:14:27 | 0:15:21     
    21  98  Rinne Päivi                  L-SVU     0:33:12   15,18               0:16:49 | 0:16:23     
    22  99  Huuhtanen Minna              ALMA      0:39:39   12,71               0:17:03 | 0:22:36     
    23  101 Ojala Sirpa                  ALMA      0:51:53   9,71                0:26:22 | 0:25:31     
    24  89  Heikkonen Jukka              SiSuVa    0:09:45   0,00                0:09:45 | NAS     
    25  97  Nummelin Pirkko              L-SVU     0:15:30   0,00                0:15:30 | NAS     
        93  Killinen Elisabeth           VSPH      0:00:00   0,00                NAS          
DS1J                                                                                      
    1   104 Notko Tuomas                 SHS       0:14:41   17,16               0:14:41 | NAS     
DS2                                                                                       
    1   61  Mäkiaho Antti                L-SVU     0:14:51   33,94               0:07:24 | 0:07:27     
    2   60  Loukkola Saara               OPKY      0:15:08   33,30               0:07:34 | 0:07:34     
    3   58  Nissinen Samuli              KPSH      0:15:19   32,91               0:07:41 | 0:07:38     
    4   56  Nivala Maija                 RPKK      0:15:25   32,69               0:07:38 | 0:07:47     
    5   63  Kreivi Jenni                 SiSuVa    0:15:50   31,83               0:07:50 | 0:08:00     
    6   62  Mäkelä Jyrki                 OPKY      0:16:29   30,58               0:08:12 | 0:08:17     
    7   59  Skutnabb Ann-Mari            OPKY      0:16:51   29,91               0:08:22 | 0:08:29     
    8   64  Romppanen Juha               SHS       0:20:32   24,55               0:10:06 | 0:10:26     
    9   68  Vähä Mikko                   ALMA      0:24:29   20,59               0:11:55 | 0:12:34     
    10  66  Aaltonen Tuomo               ALMA      0:26:12   19,24               0:13:05 | 0:13:07     
    11  72  Kaivola Virve                ALMA      0:26:54   18,74               0:12:45 | 0:14:09     
    12  70  Majalainen Juha              ALMA      0:29:33   17,06               0:13:57 | 0:15:36     
    13  69  Timlin Juha                  ALMA      0:31:00   16,26               0:15:14 | 0:15:46     
    14  71  Tanila Niina                 ALMA      0:45:58   10,96               0:22:14 | 0:23:44     
    15  65  Heikkinen Elina              SHS       0:13:31   0,00                0:13:31 | NAS     
    16  67  Salminen Virpi               ALMA      0:15:36   0,00                0:15:36 | NAS     
DS2J                                                                                      
    1   77  Köcher Jasmin                IKSY      0:19:33   25,78               0:09:48 | 0:09:45     
    2   76  Friman Roosa                 SHS       0:20:03   25,14               0:10:08 | 0:09:55     
    3   74  Mansikkaniemi Lauri          L-SVU     0:20:50   24,19               0:10:49 | 0:10:01     
    4   73  Mansikkaniemi Jere           L-SVU     0:23:51   21,13               0:11:50 | 0:12:01     
    5   79  Kinnari Rane                 SHS       0:25:28   19,79               0:12:25 | 0:13:03     
    6   78  Kuosmanen Nea                SiSuVa    0:35:37   14,15               0:18:48 | 0:16:49     
    7   75  Notko Tuomas                 SHS       0:10:42   0,00                0:10:42 | NAS     

Kansalliset luokat la 13.10.2012                                                         
   Sij  Nro Ajaja                        Seura     Kok.aika  Nopeus  Aika                                       
DBH                                                                          
    1   35  Heinonen Laura               TKK       0:11:14   22,43   0:11:14         
DBM                                                                          
    1   30  Lojamo Teemu                 KVKS      0:08:26   29,88   0:08:26         
    2   29  Hallikainen Matti            TPKH      0:09:13   27,34   0:09:13         
    3   28  Lappalainen Samuli           Simpek    0:10:50   23,26   0:10:50         
DBW                                                                          
    1   32  Konttaniemi Niina            RPKK      0:08:44   28,85   0:08:44         
    2   33  Tanila Niina                 ALMA      0:15:24   16,36   0:15:24         
    3   31  Nummelin Pirkko              L-SVU     0:22:56   10,99   0:22:56         
DBWJ                                                                         
    1   34  Ignatius Tanja               TWD       0:09:05   27,74   0:09:05         
DCH                                                                          
    1   18  Mäkinen Tero                 Simpek    0:11:23   15,81   0:11:23         
    2   19  Rintala Jari                 VSPH      0:11:42   15,38   0:11:42         
    3   8   Vehkoja Camilla              VSPH      0:12:00   15,00   0:12:00         
    4   14  Hallikainen Matti            TPKH      0:13:37   13,22   0:13:37         
    4   12  Ali-Kippari Jenniina                   0:13:37   13,22   0:13:37         
    6   13  Lehto Kaisa                  KSPK      0:14:31   12,40   0:14:31         
    7   9   Heiskanen Raisa              KPSH      0:15:11   11,86   0:15:11         
    8   11  Leinonen Jukka                         0:17:08   10,51   0:17:08         
    9   15  Hallikainen Minna            THP       0:17:37   10,22   0:17:37         
    10  17  Rinne Päivi                  L-SVU     0:17:46   10,13   0:17:46         
DC                                                                           
    1   105 Kallio Joonas   Sastamala              0:16:47   15,01   0:16:47         
    2   107 Niemelä Anne-Mari            KVKS      0:18:47   13,42   0:18:47         
        106 Tiiperi Marika               RPKK      NAS       0,00                
DCWJ                                                                         
    1   7   Lipponen Jonna                         0:16:31   0,00    0:16:31