Koetuloksia

Kisa- ja koetuloksia

Siperianhuskyjen kilpailukoe- ja käyttökoetulokset ovat 15.6.2005 alkaen katsottavissa suoraan
Suomen Kennelliiton KoiraNet- jalostustietojärjestelmästä.

Vaikka KoiraNet-jalostustietojärjestelmä palvelee tulevaisuudessa harrastajia laajasti ja ajantasaisesti, päivitämme myös tänne kisojen, sekä REK-kokeiden tuloksia. REKÄ-kokeiden tulokset löytyvät KoiraNet-jalostustietojärjestelmästä.

Tarkemmat koetulostiedot julkaistaan myös edelleen Siperianhusky-lehdessä tulosten saapumisjärjestyksessä.

Tuloksia kaudelta 2020-2021

Sijoitus | Ajaja | Km/h | Aika | Kierrosajat | Rotu & REK-tulos | Siperianhuskyillä ajavat on lihavoitu.

MD12 2 x 43km

  1. Juha-Pekka Björksted | 20,38 | 04:13:12 | 01:58:02, 02:15:10 | X
  2. Mervi Rantamäki | 17,58 | 04:53:31 | 02:23:19, 02:30:12 | X
  3. Jussi Pietikäinen | 16,92 | 05:04:56 | 02:21:58, 02:42:58 | SH REK1
  4. Krista Kanerva | 16,60 | 05:10:48 | 02:30:26, 02:40:22 | SH REK-
  5. Martijn Jongenotter | 16,08 | 05:20:56 | 02:34:36, 02:46:20 | X
  6. Toni Ojatalo | 15,62 | 05:30:24 | 02:29:51, 03:00:33 | X
  7. Kim Berglund | 14,92 | 05:45:46 | 02:56:00, 02:49:46 | X
  8. Jyri Pylvänäinen | 13,89 | 06:11:26 | 02:42:15, 03:29:11 | SH REK3
  9. Markku Santanen | 13,11 | 06:33:43 | 03:03:24, 03:30:19 | SH
  • Susanna Saarijärvi | DNF
  • Pia Isomursu | DNF

MD6 20km + 20km + 43km

  1. Ole Wingren | 19,61 | 04:13:56 | 0:51:19, 0:58:24, 02:24:13 | X
  2. Jenna Behm | 17,83 | 04:39:17 | 0:53:38, 01:15:48, 02:29:51 | X
  3. Tiina Suutari | 17,18 | 04:49:52 | 0:54:40, 01:08:05, 02:47:07 | X
  4. Katja Bosch | 16,47 | 05:02:20 | 0:59:36, 01:12:29, 02:50:15 | X
  5. Jelena Ross | 16,30 | 05:05:27 | 0:59:40, 01:20:28, 02:45:19 | X
  6. Philip Ross | 16,28 | 05:05:56 | 01:00:43, 01:09:44, 02:55:29 | X
  7. Ingrid Heinze | 14,32 | 05:47:48 | 01:11:38, 01:17:10, 03:19:00 | X
  8. Timo Rautianen | 13,66 | 06:04:30 | 01:07:59, 01:28:26, 03:28:05 | SH
  9. Kaisu Jousjärvi | 13,47 | 06:09:41 | 01:09:34, 01:38:42, 03:21:25 | X
  10. Suvi Lahtinen | 12,51 | 06:38:02 | 01:11:21, 01:27:04, 03:59:37 | SH
  11. Antti Kotajärvi | 12,33 | 06:43:57 | 01:25:10, 01:23:36, 03:55:11 | X

MD4 2 x 20km

  1. Lila Pratt | 20,62 | 01:56:25 | 0:55:24, 01:01:01 | X
  2. Anu Suomalainen | 19,01 | 02:06:16 | 0:59:34, 01:06:42 | X
  3. Monika Oparka | 18,98 | 02:06:28 | 0:57:20, 01:09:08 | X
  4. Kaisa Mäki-Arvela | 18,14 | 02:12:18 | 01:01:59, 01:10:19 | SH REK1
  5. Elisa Tuisku | 17,48 | 02:17:20 | 01:03:59, 01:13:21 | X
  6. Anne Kiijärvi | 17,34 | 02:18:26 | 01:03:05, 01:15:21 | SH REK1
  7. Susanna Bürkland | 16,98 | 02:21:21 | 01:03:07, 01;18:14 | SH REK1
  8. Anni Rautula | 16,85 | 02:22:24 | 01:06:00, 01:16:24 | SH REK1
  9. Rachel Bandieri | 16,85 | 02:22:26 | 01:03:56, 01:18:30 | X
  10. Satumarja Stenman | 16,81 | 02:22:45 | 01:04:52, 01:17:53 | SH REK1
  11. Jani-Petteri Koivumäki | 16,22 | 02:27:57 | 01:09:09, 01:18:48 | SH REK2
  12. Antti Kiijärvi | 15,66 | 02:33:13 | 01:15:28, 01:17:45 | SH REK2
  13. Erkki Bürkland | 15,64 | 02:33:29 | 01:10:54, 01:22:35 | SH REK2
  14. Sirpa Lapinniemi | 14,93 | 02:40:44 | 01:15:26, 01:25:18 | SH REK2
  15. Maija Alasalmi | 14,76 | 02:42:39 | 01:17:23, 01:25:16 | SH REK2
  16. Marko Pasanen | 13,81 | 02:53:49 | 01:19:33, 01:34:16 | SH REK3
  17. Marko Vesterinen |12,41 | 03:13:27 | 01:32:03, 01:41:24 | AM REK1
  18. Anni Ikonen | 12,23 | 03:16:17 | 01:30:56, 01:45:21 | SH REK0
  19. Jenny From | 11,59 | 03:27:02 | 01:33:41, 01:53:21 | SH REK0
  20. Jarno Jönkkäri | 11,47 | 03:29:18 | 01:36:49, 01:52:29 | SH REK0
  21. Sami Pyhäjärvi | 11,08 | 03:36:41 | 01:44:10, 01:52:31 | AM REK2
  22. Marika Kunnari | 10,93 | 03:39:32 | 01:47:15, 01:52:17 | AM REK2
  23. Olga Rautanen | 9,66 | 04:08:33 | 01:54:47, 02:13:46 | SH REK0
  24. Anitta Pietarsaari | 9,61 | 04:09:42 | 01:44:22, 02:25:20 | SH REK0
  25. Satu Rohkimainen | 8,66 | 04:37:06 | 02:10:49, 02:26:17 | SAM
  • Rita Kolehmainen | DNF
  • Kaarlo Väänänen | DNF
  • Pekka Mertala | DNF
  • Oona Mäkiniemi | DNF
  • Hertta Alioravainen | DNF

Sijoitus | Ajaja | Km/h | Aika | Kierrosajat | Rotu & REK-tulos | Siperianhuskyillä ajavat on lihavoitu.

MD10 3 x 45km

  1. Riku Setälä | 21,77 | 06:12:08 | 02:01:39, 02:02:20, 02:08:09 | X | SM1
  2. Juha-Pekka Björsted | 21,53 | 06:16:10 | 02:00:32, 02:03:30, 02:12:08 | X | SM2
  3. Kimmo Laasonen | 21,22 | 06:21:41 | 01:57:37, 02:02:47, 02:21:17 | X | SM3
  4. Valentijn Beets | 19,43 | 06:56:58 | 02:14:38, 02:12:03, 02:30:17 | X
  5. Toni Ojatalo | 19,00 | 07:06:14 | 02:13:23, 02:16:59, 02:35:52 | X
  6. Jussi Pietikäinen | 18,88 | 07:09:06 | 02:12:05, 02:25:09, 02:31:52 | SH REK1 | rnb1 SM1
  7. Anni Mettälä | 18,20 | 07:25:03 | 02:30:03, 02:22:52, 02:32:08 | SH REK1 | rnb1 SM2
  8. Martin Tolotto | 18,09 | 07:27:42 | 02:24:20, 02:22:02, 02:41:20 | X
  9. Jussi Poutanen | 16,38 | 08:14:24 | 02:36:45, 02:43:15, 02:54:24 | SH REK2 | rnb1 SM3
  10. Mikko Paajanen | 15,30 | 08:49:26 | 02:49:45, 03:02:32, 02:57:09 | SH REK3
  11. Tapio Mansikkaniemi | 13,50 | 10:00:01 | 02:49:46, 03:14:10, 03:56:05 | SH REK0
  12. Marko Vesterinen | 11,11 | 12:09:12 | 03:59:07, 04:03:20, 04:06:45 | AM

MD6 3 x 45km

  1. Sanna Setälä | 19,78 | 06:49:34 | 02:17:15, 02:16:01, 02:16:18 | X | SM1
  2. Krista Kanerva | 19,25 | 07:00:52 | 02:18:13, 02:17:45, 02:24:54 | SH REK1 | SM2
  3. Maren Klaehn | 16,67 | 08:05:47 | 02:38:20, 02:48:26, 02:39:01 | X | SM3
  4. Maria Juhala | 15,83 | 08:31:41 | 02:46:43, 02:58:33, 02:46:25 | X
  5. Kaisu Jousjärvi | 09:17:04 | 03:05:47, 02:59:54, 03:11:23 | SH REK2
  • Susanna Saarijärvi | DNF
  • Suvi Lahtinen | DNF

MD4 3 x 33km

  1. Vesa-Pekka Lehtomäki | 20,45 | 04:41:39 | 01:32:08, 01:33:37, 01:35:54 | X | SM1
  2. Sanna Polso | 19,62 | 04:53:38 | 01:36:12, 01:36:17, 01:41:09 | X | SM2
  3. Susanna Bürkland | 19,22 | 04:59:42 | 01:39:45, 01:39:51, 01:40:06 | X | SM3
  4. Mats Lassfolk | 18,24 | 05:15:43 | 01:41:44, 01:45:43, 01:48:16 | X
  5. Anne Kiijärvi | 18,14 | 05:17:36 | 01:39:40, 01:44:15, 01:53:41 | SH SM-REK1 | rnb1 SM1
  6. Mira Pietikäinen | 18,01 | 05:19:45 | 01:45:33, 01:43:29, 01:50:43 | SH SM-REK1 rnb1 SM2
  7. Sini Paukkuri | 14,66 | 06:33:01 | 02:20:44, 02:02:19, 02:09:58 | SH SM-REK- | rnb1 SM3
  8. Toni Miettinen | 13,47 | 07:07:46 | 02:19:04, 02:23:29, 02:25:13 | SH SM-REK0
  9. Anne Arvola | 11,74 | 08:10:35 | 02:41:37, 02:45:55, 02:43:03 | AM
  10. Sami Pyhäjärvi | 10,76 | 08:55:11 | 02:47:55, 03:02:06, 03:05:10 | AM
  • Linda Hautala | DNF
  • Laura Kääriäinen | DNF

Sijoitus | Ajaja | Km/h | Kokonaisaika | Aika uralla | Lepoaika | Rotu  | Siperianhuskyillä ajavat on lihavoitu.

LDU 80km + 110km + 80km + 80km + 50km + 120km = 520km

  1. Steinar Kristensen | 13,15 | 57:17:46 | 41:38:46 | 15:39:00 | X
  2. Arnt-Magnus Gamst | 12,99 | 56:53:51 | 41:54:51 | 14:59:00 | X
  3. Helga Ringbakken | 12,93 | 57:30:28 | 41:55:28 | 15:35:00 | X
  4. Ulrikke Kristensen | 12,98 | 59:02:50 | 41:34:50 | 17:28:00 | X
  5. Johan Väisänen | 12,45 | 62:17:53 | 43:33:53 | 18:44:00 | X
  6. Ronny Wingren | 12,41 | 64:14:33 | 43:18:33 | 20:56:00 | X
  7. Miia Vehniä | 11,76 | 64:31:35 | 47:09:35 | 17:22:00 | X
  8. Hugo Hansen | 12,40 | 66:36:57 | 46:40:57 | 19:56:00 | X
  9. Aki Holck | 11,09 | 79:05:00 | 55:22:00 | 23:43 | X
  10. Ben Voight | Etappi 6 DNF
  11.  Tommi Marjamäki | Etappi 6 DNF
  12. Matti Salmi | Etappi 6 DNF
  13. Emmi Kairema | Etappi 5 DNS
  14. Antti Hokka | Etappi 5 DNS
  15. Miki Mikolasek | Etappi 3 DNF
  16. Cedric Lemoine | Etappi 3 DNS
  17. Ole Wingren | Etappi 3 DNS
  18. Ossi Kaltti | Etappi 3 DNS
  19. Juha-Pekka Björksted | Etappi 3 DNS
  20. Urho Ahomaa | DNS
Sijoitus | Ajaja | Km/h | Aika | Kierrosajat | Rotu  | Siperianhuskyillä ajavat on lihavoitu. SM-DR8 2 x 7,7km
  1. Pasi Heinonen | 33,772 | 0:27:21.6 | 0:13:42.5, 0:13:39.1 | X | SM1
  2. Vesa-Pekka Lehtomäki | 30,165 | 0:30:37.9 | 0:15:13.3, 0:15:24.6 | X | SM2
  3. Susanna Bürkland | 29,814 | 0:30:59.5 | 0:15:33.4, 0:15:26.1 | SH | SM3
  4. Sampsa Mäki-Arvela | 28,047 | 0:32:56.7 | 0:16:39.4, 0:16:17.3 | SH
  5. Arto Venninen | 27,863 | 0:33:09.7 | 0:16:25.5, 0:16:44.2 | X
  6. Monika Oparka | 26,757 | 0:34:32.0 | 0:17:45.3, 0:16:46.7 | X
  7. Tapio Mansikkaniemi | 22,535 | 0:41:00.2 | 0:24:45.4, 0:20:14.8 | SH
  8. Oona Mäkiniemi | 18,287 | 0:50:31.6 | 0:26:43.7, 0:23:47.9 | SH
  • Jere Mansikkaniemi | DNS
SM-DR4 2 x 4,9km
  1. Riitta Kempe | 32,953 | 0:17:50.6 | 0:09:01.0, 0:08:49.6 | X | SM1
  2. Kurt Köcher | 29,745 | 0:19:46.1 | 0:09:55.9, 0:09:50.2 | X | SM2
  3. Erkki Bürkland | 28,433 | 0:20:40.8 | 0:10:17.9, 0:10:22.9 | SH | SM3
  4. Elisa Tuisku | 28,213 | 0:20:50.5 | 0:10:27.8, 0:10:22.7 | X
  5. Johanna Pelli | 27,692 | 0:21:14.0 | 0:10:53.3, 0:10:20.7 | SH
  6. Timo Mäkiaho | 27,520 | 0:21:22.0 | 0:10:58.2, 0:10:23.8 | SH
  7. Vesa-Pekka Lehtomäki | 27,509 | 0:21:22.5 | 0:10:11.8, 0:11:10.7 | X
  8. Jukka Laaksonen | 26,917 | 0:21:50.7 | 0:10:54.5, 0:10:56.2 | SH
  9. Marjo Vesa | 26,391 | 0:22:16.8 | 0:10:52.0, 0:11:24.8 | SH
  10. Timo Rautiainen | 26,139 | 0:22:29.7 | 0:11:10.2, 0:11:19.5 | SH
  11. Alina Kluszewski | 25,972 | 0:22:38.4 | 0:11:33.9, 0:11:04.5 | SH
  12. Kaisa Sipponen | 25,660 | 0:22:54.9 | 0:11:54.7, 0:11:00.2 | SH
  13. Jani-Petteri Koivumäki | 25,543 | 0:23:01.2 | 0:11:26.5, 0:11:34.7 | SH
  14. Mervi Karmaluoto | 24,968 | 0:23:33.0 | 0:11:55.4, 0:11:37.6 | SH
  15. Ari Savolainen | 24,585 | 0:23:55.0 | 0:11:59.1, 0:11:55.9 | SH
  16. Annika Viinikkala | 24,532 | 0:23:58.1 | 0:11:52.7, 0:12:05.4 | SH
  17. Juha Leppäkynnäs | 23,119 | 0:25:26.0 | 0:12:31.5, 0:12:54.5 | SH
  18. Maija Alasalmi | 22,906 | 0:25:40.2 | 0:12:16.2, 0:13:24.0 | SH
  19. Tino Ijäs | 22,770 | 0:25:49.4 | 0:12:55.5, 0:12:53.9 | SH
  20. Kirsi Järvenpää | 22,750 | 0:25:50.8 | 0:12:53.5, 0:12:57.3 | SH
  21. Terhi Valkeavirta | 22,249 | 0:26:25.7 | 0:13:34.2, 0:12:51.5 | SH
  22. Mari Penttilä | 21,069 | 0:27:54.5 | 0:13:42.2, 0:14:12.3 | SH
  23. Anitta Pietarsaari | 20,424 | 0:28:47.4 | 0:14:04.4, 0:14:43.0 | SH
  24. Minna Räsänen | 19,611 | 0:29:59.0 | 0:15:04.4, 0:14:54.6 | SH + AM.AK
  25. Josefiina Santala | 13,580 | 0:43:18.0 | 0:18:35.2, 0:24:42.2 | SH
  26. Marika Lehtinen | 11,644 | 0:50:29.8 | 0:25:23.1, 0:25:06.7 | SAM
  • Joonas Männikkö | DNS
  • Jarno Jönkkäri | DNS
  • Noora Kaikkonen | DNS
  • Heta Saarela | DNS
DR4J 2 x 4,9km
  1. Amanda Kreivi | 26,227 | 0:22:25.2 | 0:11:18.1 | 0:11:07.1 | X
  2. Pauli Mansikkaniemi | 21,315 | 0:27:35.2 | 0:13:12.0, 0:14:23.2 | SH
SM-DS2 2 x 4,9km
  • 15 | Mikko Nurmi | 22,710 | 0:25:53.5 | 0:12:50.7, 0:13:02.8 | SH
  • 16 | Anne Riekki | 21,905 | 0:26:50.6 | 0:13:08.7, 0:13:41.9 | SH
  • 17 | Sanni Hänninen | 21,548 | 0:27:17.3 | 0:13:51.9, 0:13:25.4 | SH
  • 18 | Pasi Virtanen | 20.381 | 0:28:51.0 | 0:14:41.3, 0:14:09.7 | SH
  • 19 | Jenni Hopiavuori | 20,165 | 0:29:09.6 | 0:14:30.3, 0:14:39.3 | SH
  • 20 | Markus Jarnila | 19,905 | 0:29:32.4 | 0:15:27.6, 14:04.8 | SH
  • 21 | Ville Perkkilä | 19,661 | 0:29:54.4 | 0:14:48.9, 0:15:05.5 | SH
  • 22 | Laura Hyvärinen | 19,547 | 0:30:04.9 | 0:15:07.8, 0:14:57.1 | SH
  • 23 | Eveliina Veitonen | 18,587 | 0:31:38.1 | 0:14:47.3, 0:16:50.8 | SH
  • 25 | Oona Hiukkamäki | 14,652 | 0:40:07.8 | 0:19:32.7, 0:20:35.1 | SH
  • Jenna Rantala | DSQ (kans. 1.6.1)
  • Kari Laurila | DSQ (kans. 1.6.1)
  • Joonas Koskinen | DNF
  • Iita Parikka | DNS
  • Noora Kaikkonen | DNS
  • Riina Erkkilä | DNS
DSH1J 2km
  1. Justus Laaksonen | 22,521 | 0:05:19.7 | X
  2. Venla Jarnila | 16,544 | 0:07:15.2 | SH
  3. Mauno Penttilä | 12,989 | 0:09:14.3 | SH

Sijoitus | Ajaja | Km/h | Aika | Kierrosajat | Rotu & REK-tulos | Siperianhuskyillä ajavat on lihavoitu.

DR8 2 x 6,2 km

  1. Sampsa Mäki-Arvela | 21,53 | 0:34:33 | 0:15:57, 0:18:36 | SH REK1
  2. Tapio Mansikkaniemi | 20,24 | 0:36:45 | 0:16:34, 0:20:11 | SH REK 1
  3. Rita Kolehmainen | 19,29 | 0:38:38 | 0:20:20, 0:18:18 | SH REK2
  4. Minna Räsänen  | 18,47 | 0:40:17 | 0:20:02, 0:20:15 | SH REK2
  • Lauri Mansikkaniemi | DNF

DR4 2 x 6,2 km

  1. Erkki Bürkland | 22,74 | 0:32:43 | 0:16:24, 0:16:19 | SH REK1
  2. Alina Kluszewski | 20,99 | 0:35:27 | 0:17:13, 0:18:14 | SH
  3. Ari Savolainen | 20,64 | 0:36:03 | 0:18:47, 0:17:16 | SH REK2
  4. Annika Viinikkala | 20,41 | 0:36:27 | 0:17:35, 0:18:52 | SH REK2
  5. Sanni Hänninen | 16,30 | 0:45:39 | 0:22:29, 0:23:10 | SH REK0
  6. Olga Rautanen | 14,10 | 0:52:47 | 0:25:36, 0:27:11 | SH REK0
  7. Anitta Pietarsaari | 13,52 | 0:55:01 | 0:26:26, 0:28:35 | SH REK0
  8. Sami Puonti | 13,51 | 0:55:03 | 0:27:04, 0:27:59 | AM REK1
  9. Eero Riikonen | 13,07 | 0:56:56 | 0:29:12, 0:27:44 | AM REK1
  10. Petra Pulkkanen | 12,71 | 0:58:33 | 0:29:05, 0:29:28 | AM REK1
  • Mervi Karmaluoto | DNS

DR4J 2 x 4,8km

  1. Pauli Mansikkaniemi | 18,23 | 0:31:36 | 0:14:55, 0:16:41 | SH

DS2 2 x 4,8km

  • 7 | Kari Laurila | 21,49 | 0:26:48 | 0:13:44, 0:13:04 | SH
  • 8 | Mikko Nurmi | 21,18 | 0:27:12 | 0:13:21, 0:13:51 | SH

DS1H 2,8km

  • 1 | Satu Alasalmi | 22,35 | 0:07:31 | SH
  • 6 | Jenny From | 17,11 | 0:09:49 | SH

Menneiden kausien tulokset löytyvät täältä!

Tähän osioon on kerätty joitakin vuoden 2004 tai sitä vanhempien vuosien siperianhuskyjen kilpailu- ja käyttökoetuloksia
Kilpailu- ja käyttökoetulokset on pääsääntöisesti lajiteltu aakkosjärjestykseen, kuitenkin siten, että korkeimpia palkintoja eniten saaneet ovat alussa. Tässähän on kyseessä ajajan aktiivisuus, ei välttämättä koiran paremmuus muihin nähden. Käyttökoetulokset on nyt listattu myös koirakohtaisin pistein. Kokeeksi on myös osalle koirista muokattu sukutaululinkkejä, ja kun jostain piti aloittaa, on aloitettu listan alusta, mutta linkkejä sukutauluihin löytyy muualtakin. Osa tiedoista puuttuu, mutta mikäli omistajilla vielä on vanhat koirakohtaiset pöytäkirjat tallella voidaan taulukkoja täydentää. Samoin, jos lukijat huomaavat virheitä tiedostoissa, ilmoittakaa, niin korjataan asia.
Kilpailuihin ja kokeisiin liittyviä tiedostoja